Projekty a aktivity (test)

Akvapónia na záhrade (od 2015)

13.2.2015

Zdravím všetkých priaznivcov akvapónie a špeciálne tých, ktorý majú záujem o záhradnú verziu. Tento článok je prepracovaný, keďže v roku 2015 sa nám nepodarilo dokončiť systém tak aby bol prevádzky schopný. Vykľula sa z toho dlhodobá záležitosť.

Na obrázku hore (pri kliknutí na obrázok sa zväčší) je náčrt ako by mal akvaponický systém po dokončení vyzerať.

Tak isto aj tento popis je pre dokončený systém, čo ešte chvíľu potrvá. V systéme je použité existujúce jazierko, to bude slúžiť ako zásoba živín pre rastliny v akvaponickom systéme. Bližsie informácie o jazierku sa dočítate v projekte "Jazierko pre generačné ryby". Voda z jazierka je prečerpávaná do zhromažďovacej nádrže odkiaľ samospádom preteká cez rastové polia, kde voda odovzdá živiny rastlinám a prečistená sa vracia späť do jazierka. 

Aby sme nemuseli používať na dopĺňanie ztrát vody, vodu studňovú, ktorá je chladná, tvrdá a alkalická, tak sme zaradili do systému nádrž na zhromažďovanie dažďovej vody. V tejto nádrži sa zachytáva dažďová voda zo strechy rodinného domu a slúži na dopĺňanie odparenej vody z akvaponického systému.

Do rastových polí plánujeme použiť iný substrát ako v predchádzajúcich rokoch. Väčšinu by mala tvoriť zmes záhradnej zeminy, kompostu a riečneho štrku. Tento substrát by mal na úvod zabezpečiť dosť živín pre rast zeleniny a neskôr po vyčerpaní živín z pôdy bude hnojenie zabezpečené z jazierka rybacími výkalmi. Uvidíme ako to pôjde, budeme Vás prebežne informovať aj textom aj obrázkami.

Ďalšou inováciou bude aj použitie väčšieho množstva dážďoviek v rastových poliach.

A samozrejme ako aj v predchádzajúcich rokoch aj tento nový systém plánujeme včleniť do dizajnu našej záhrady aby to bolo nielen funkčné ale aj pekné a zapadalo to do prírodného rázu našej záhrady.

9.4.2015

IBC kontajner sme predelili na polovicu, vznikli nám cca 500 litrové nádrže, ktoré budú zapustené v teréne. V prvej fáze plánujeme použiť 8 rastových polí. Systém je navrhnutý tak aby bol ľahko rozširovateľný.

20.4.2015

Všetkých 8 polovičných IBC kontajnerov je osadených na mieste. Zatiaľ to nevyzerá pekne, ale na konci tie plastové nádrže nebude vôbec vidieť. Budú úplne skryté vo vyvýšenom záhone.

15.4.2016

Osadené IBC kontajneri prepojime (viď fotky).

Použijeme jednu prechodku cez stenu nádrže a následne klasické spojky pre pripájanie vodovodných hadíc.

18.4.2016

Po pospájaní rastových polí sme riešili úpravu vnútorného pripojenia rastového poľa. Použili sme zbernú trubku, ktorá bude odvádzať prebytočnú vodu. Tým, že sa táto trubka nachádza cca 8 až 10 cm nad dnom, tak vzniká vrstva, kde sa permanentne udržuje voda aj po odplavení prebytočnej vody. Slúži ako pohotovostná zásoba vlahy pre rastliny v rastovom poli. Ďalšou úpravou je vytvorenie drenáže, ktorá zabezpečí aby sa neupchávala odpadová trubka. Táto drenáž je vytvorená z rozdrvenej starej škridle. Nakoniec je drenážna vrstva prekrytá geotextíliou aby sa oddelila zemina, ktorá by mohla spôsobiť upchatie drenáže a odpadu. (Viď fotky dole).

27.4.2016

A na záver bola fyzicky najnáročnejšia časť úprav a to zasypávanie rastových polí.

30.4.2016

Momentálne sme dostali náš projekt akvapónie na záhrade do stavu, kedy to je uzavretý systém do ktorého sme už vysadili rastliny.

Zostáva nám ešte niekoľko krokov k úplnému dokončeniu projektu o ktorých Vás budeme postupne informovať aktualizáciou tohoto článku.

Ešte zostáva:

1. zrealizovať filter na konci systému pred pustením odpadovej vody do jazierka

2. napojiť odpad do jazierka

3. pripojiť zberač dažďovej vody k systému

4. urobiť automatickú závlahu rastových polí.

A samozrejme estetické začlenenie systému do prírodného dizajnu záhrady.

2.8.2017

Na tychto zaberoch je vidiet, ze tento rok sa nasa akvaponia na zahrade celkom vydarila. Vyborne rastu rajciny, mrkva, cukety, cvikla. Zberali sme aj cesnak aj kalerab.

14.5.2019

Takto sa postupne začleňuje záhradná akvapónia do existujúcej záhrady. Okrem nádrže filtra sú už všetky ďalšie nádrže zamaskované. Do škár v suchom múriku budú postupne vysadené aj rôzne skalničky, aby bola zeleninová záhradka pekným doplnením dizajnu záhrady.

Tento rok tam máme vysiatu a už aj vzídenú mrkvu petržlen a tri druhy šalátu. V konzumnej zrelosti je už teraz v polovici mája cibuľa, šalotka, pažítka a reďkovky. Plánovaná je aj výsadba rôznych tekvíc, fazule, pripravené su už aj sadenice paradajok a prvý krát chcem vyskúšať aj papriku. Prvý krát idem skúšať aj farebné kukurice - čiernu a bordovú plus klasickú cukrovú.


    Počasie v Nitre

    Predpoved pocasia :: www.meteo.sk

    14.5.2019    Copyright 2012 - www.akvaponia.eu